Jau otrais blogs no kolēģes Zanes Penezes – par “Billi”, “Puiku ar suni” un citām Simtgades filmām, par spēju izskatīties priecīgam un par iemeslu iedzert vīnu ar Otaru Joseliani.
Līdz šim, nākot uz Nacionālo Kino centru, vienmēr biju apmaldījusies. Peitavas iela ir tādā Vecrīgas nostūrī, kur tūristi un arī rīdzinieki iekļūst reti. Lai arī tikai minūšu gājienā ir Pēterbaznīca, Peitavas iela maršrutā ir vienīgi tiem, kuri meklē sinagogu. Turklāt iela met līkumu, tāpēc tās izejas punkts ģeometriski neatrodas tur, kur tam jābūt manā iztēlē. Tagad gan zinu, kā tai pieiet no visām pusēm, jo te turpmākos pāris gadus būs mana darbavieta, proti, Latvijas simtgades filmu referentes krēsls. Rudens ar jaunu skatu uz kino, no tā birokrātiskās puses.
Pie mana galda izdrukāts plānotais 16 Simtgades filmu pirmizrāžu grafiks. Drīz varēšu nakts vidū pateikt, kurā mēnesī kura filma nonāks pie skatītājiem.
No Simtgades filmām četrās galvenie varoņi ir bērni. Piecās, ja pieskaitām Edmunda Jansona animācijas filmu Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi. Sešās, ja vēl pieskaitām Ivara Selecka dokumentālo filmu Turpinājums.
Pagalms aiz Ziedoņdārza. Pārvērsts līdz nepazīšanai, pagalma vidū bērnu karuselis, tam apkārt tirgus stendi un vecie plakāti. Augstu gaisā pacelts milzu lukturis izgaismo filmēšanas laukumu. Tiek filmēta viena no sarežģītākajām ainām Ināras Kolmanes filmā Bille. Astoņdesmit statisti, pāris desmiti bērnu. Viens mēģinājums, otrs. Laukuma asistents atkārtoti mēģina saregulēt tirgus plūsmu dabiski. Lai gan milzu apbrīna pienākas filmas mākslinieciskajam departamentam par tirgus izveidošanu, vislielākais izaicinājums, manuprāt, ir mazāko aktieru režisēšana.
Aiziet, pēc dažiem mēģinājumiem sākas filmēšana! “Bērni priecīgi!” - sauc režisores asistents Armands Zvirbulis, tā ir filmēšanas komanda - izskatieties priecīgi!
Un bērni smejas un priecājas, profesionāli pildot uzdevumu. Kādam ķiparam aiz noguruma dusmas pa ausīm plūst ārā. Diena bijusi gara un smaga. Tētis pieskrien un mierina puiku, kurš ir dusmīgs uz visu pasauli. Vienošanās izdodas. Vēlāk viena no producentēm, Marta, man stāsta, kāds pārbaudījums grupai bijis citu dienu, kad filmēta baznīcas epizode, kur nācās disciplinēt apmēram divus simtus (!) bērnu.
Tikmēr savus aktierus bērnu lomām meklē Dāvis Sīmanis, kurš nākamā gada sākumā sāks holokausta drāmas Puika ar suni filmēšanu.
Jāatrod galvenais varonis un arī daži viņa draugi – 7 līdz 9 gadus veci zēni un arī viena meitene. Neaizmirstama dzīves pieredze tiem, kas nokļūs kameras priekšā pie Dāvja Sīmaņa un Andreja Rudzāta.
Katra no šīm filmām stāstīs par bērnību, kur nav tikai laimīgie un saulainie mirkļi, bet arī skarbie pārdzīvojumi. Tie bijuši mums katram bērnībā, tikai pieaugušajiem tas aizmirstas. Madaras Dišleres Paradīzes’89 meiteņu uztraukumi par vecāku šķiršanos. Billes mammas skarbums. Vectēva „kas bīstamāks par datoru” un mazdēla saspringtās attiecības un satuvināšanās Vara Braslas filmā. Bet Dāvis Sīmanis droši vien vēl pagurs skaidrojot, ka kinostāsts Puika ar suni par Žaņa Lipkes dēla lomu ebreju glābšanā nav nekāda ģimenes filma, bet gan skarba drāma par zēna pieaugšanu kara apstākļos.
Katrai no 16 simtgades filmām priekšā vēl radošās mokas. Kādam montāžā, kādam vēl filmēšanas gaitā. Bet, šķiet, katrs no “simtnieka filmu klubiņa” jūt papildu atbildību tādēļ, ka filma ir daļa no Simtgades svinībām un rada labvēlīgu radošo sacensību.
Jaunajās pastaigās uz Kino centru pamanīju arī sirsnīgu piemiņas plāksni. Tādu, kas parasti pienaglotas pie ēkām un garlaikoti vēstī par to, ka te dzimis, dzīvojis vai strādājis kāds kultūras darbinieks.
Bet šeit rakstīts: “Šim namam gāja garām, apstājās, iedzēra glāzi Ahašeni SKF Arsenāls goda viesis Otars Joseliani.”
Uzreiz iztēlē uzburu ainu ar glāzi cienījamā gruzīnu režisora rokās. Un iedomājos - godinot šo brīdi, 2018. gadā te jāizdzer glāze vīna ar Simtgades filmu veidotājiem. Varbūt pat kopā ar Joseliani?