KINO Raksti

Igaunijas simtgadē - igauņu jaunā kino izlase

23.02.2018

"Piejūras klimats" ir un paliek piejūras klimats visur Baltijā – arī Igaunijā, kas 24. februārī oficiāli iesoļo sava valstiskuma simtgadē. Tāpēc šis kino raidījuma “Piejūras klimats” laidiens – par igauņu kino un igauņu režisoriem.

Pavisam nesen preses relīze lepni vēstīja ziņu, ka pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas spēlfilmu ražošana Latvijā sasniegusi savulaik leģendārās Rīgas Kinostudijas apjomus – šogad uz ekrāniem nonāks vismaz astoņas spēlfilmas. Igauņu kino, šķiet atkal pussolīti mums priekšā – filmu ražošanas budžets par pāris miljoniem eiro lielāks, un pēdējos gados pirmizrādes piedzīvo vismaz desmit spēlfilmas gadā. Igauņu spēlfilmas saņēmušas apbalvojumus Kannu un Venēcijas festivālos, izkārpījušās līdz European Film Awards un Oskaru nominācijām, un vienā filmā igauņi pašu Žannu Moro paspēja nofilmēt.

Runāsim par Igaunijas kino svaigākajiem sasniegumiem  – par filmu, kuru Igaunijas kinoprofesionāļi šogad bija izvēlējušies kā savas valsts pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai “Oskars” kategorijā "Labākā ārzemju filma”.  Tā ir Rainera Sarneta (Rainer Sarnet) režisētā lenta "Novembris" pēc rakstnieka Andrusa Kivirehka romāna “Rijkuris jeb Novembris”.

Savukārt 2016.gada gada Igaunijas pieteikums "Oskariem" bija režisores Kadri Keusāres (Kadri Kõusaar) filma "Māte", ārzemju presē dēvēta arī par igauņu “Fargo”. Filma ir mazbudžeta darbs, kas balstās kolorītā dramaturģijā un raksturos, darbība pārsvarā notiek vienā mājā un vienā istabā, kur dažādi ļautiņi nāk apciemot neskaidros apstākļos sašautu puisi Lauri. Šo vizīšu laikā mēs ļoti maz uzzinām par Lauri, bet ļoti daudz – par viņa apciemotājiem.

Arī gauņiem ir sava “Melānijas hronika” jeb filma par deportācijām. Režisora Marti Heldes (Martti Helde) In the Crosswind jeb "Krustvējos" tapa pāris gadus pirms “Melānijas” – 2014. gadā, un kļuva par vienu no savdabīgākajām un estētiski radikālākajām filmām.

Latvijā slavenākais mūsdienu igauņu režisors noteikti ir Jāks Kilmi (Jaak Kilmi). "Ātrie igauņu puiši" ir viena no komerciāli veiksmīgākajām Igaunijas filmām 2017. gadā – tās auditorija bija 85 000 skatītāju, kas filmai nodrošināja ceturtās skatītākās filmas statusu. 

Vairāk un plašāk - raidījumā!


Visi raidījumi vienuviet - Latvijas radio arhīvā

Komentāri

Šim rakstam vēl nav komentāru!Saistītie rakstiAtbalstītāji

Galvenais atbalstītājs 
Valsts Kultūrkapitāla fonds
web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan