KINO Raksti

Rolands Kalniņš un gadsimti

07.05.2021

Tas Visums šķiet neaptverams, un 99 gadi slēpj daudz vairāk, nekā tikai „gandrīz gadsimtu”. Kinorežisors Rolands Kalniņš Latvijas kinovēsturē ir īpaša parādība, viņš jau pats ir tā Latvijas kino vēsture. Uzskatāms apliecinājums – fotogalerija no dažādiem Rolanda Kalniņa dzīves mirkļiem.

2021. gada 7. maijā režisoram aprit 99 gadi, un šis neticamais laika nogrieznis ietver sevī daudzus secīgus Latvijas kinovēstures periodus, kur katrā Rolandam Kalniņam bijusi sava nozīmīga loma.

Pirmajos pēckara gados nacionālais kino vēl tikai sākās, audzinot pats savus profesionāļus, un Rolands Kalniņš jau bija tur klāt, pirmo filmu uzņemšanas laukumos mācoties amatu un augot pats. 60. gados iešalcās brīvības nojausmas, un Rolands Kalniņš bija viens no pirmajiem drosmīgajiem, kas sāka arī filmās runāt skaļi – par brīvību mīlēt dzimteni un par brīvību būt radošam. To viņam neļāva vis, un režisors patvērās spožās stilizācijās, groteskā un farsā… kamēr arī tas izrādījās par traku. Latvijā nav neviena cita kinorežisora, kas būtu tik smagi „sists”, ievainojot un pat nogalinot viņa filmas, bet nav arī neviena, kas ar tādu pašcieņu būtu to visu panesis un galu galā arī uzvarējis. Kad beidzās tas gadsimts, kurā Rolandam Kalniņam nācās cīnīties un ciest, tad sākās nākamais gadsimts un turpināsies vēl citi. Un Rolanda Kalniņa svarīgā vieta pasaules kino vēsturē kļūs arvien skaidrāk saredzama.

Daudz laimes dzimšanas dienā, Meistar!

Fotogrāfijas no Rīgas Kino muzeja krājuma, Rolanda Kalniņa, Mika Zvirbuļa un Agneses Zeltiņas privātā arhīva, fotogrāfi Aivars Čakste, Juris Dzenis, Jānis Pilskalns, Boriss Fedosejevs, Kārlis Tilgalis, Agnese Zeltiņa, Gints Ivuškāns

Komentāri

Šim rakstam vēl nav komentāru!Saistītie rakstiAtbalstītāji

Galvenais atbalstītājs 
Valsts Kultūrkapitāla fonds
web tasarım vds vds sunucu mersin gergi tavan