"Cilvēka bērns" īstajās krāsās

Šajās marta dienās aprit 25 gadi, kopš Rīgā pirmoreiz iesoļoja "Cilvēka bērns" - Jāņa Streiča "pirmā spēlfilma brīvā Latvijā" tika demonstrēta Latvijas filmu izvērtēšanas skates ietvaros un tūlīt arī saņēma "Lielā Kristapa" balvu kā 1991. gada labākā filma astoņu (!) spēlfilmu konkurencē. 25 gadus vēlāk studijā "Lokomotīve" ar VKKF atbalstu filma atjaunota, 17. martā kinoteātrī "Splendid Palace" notiks jubilejas seanss, bet Kino Rakstos - filmas kadru galerija atjaunotā kvalitātē.


Eizenšteina 100 vientulības gadi. Otrā daļa

Sergejs Eizenšteins, kura dzimšanas dienu svinējām janvārī, bet nāves gadadiena apritēja februārī, ir viens no retajiem pasaulslavenajiem kinorežisoriem, kura teorētiskā darbība ir varbūt vēl apjomīgāks kosmoss, nekā viņa radītās filmas. Speciāli Kino Rakstiem sakārtotā profesores Oksanas Bulgakovas materiāla otrajā daļā – Eizenšteins par filmu kā brīnišķu tiltu starp maģisko pagātni un elektroniski utopisko nākotni; par mākslām, kas atrodas ārpus vārda un sižeta; par ritmu kā līdzekli visu problēmu risināšanai; par to, kā Eizenšteins un Valters Benjamins domāja paralēli, bet nekad nesatikās, un par pēdējos 16 dzīves gados rakstīto grāmatu, kuru Eizenšteins gribēja izdot kā hipertekstu lodes formā…
Autors: Oksana Bulgakova


Brīdinājums no senas nākotnes

15. februārī pulksten 20:30 kinoteātrī „Kino Bize” īpašs seanss – pasaules kino klasika, Frica Langa mēmā filma „Metropole / Metropolis” (1927) tiks demonstrēta pilnā un atjaunotā versijā.
Autors: Arturs Zavgorodnijs


Augusta kinosprādziens filmā un dzīvē

Šajā nedēļas nogalē no 10. februāra kinoteātrī „K.Suns” trīs seansos skatāma režisora Zigurda Vidiņa dokumentālā filma „Augusta kinosprādziens” – autentiska liecība par leģendu, par 1986. gada Kino dienām, kurās piedzima un no kurām vēlāk izauga kinoforums „Arsenāls” (1986-2012), visā toreizējā Padomju Savienībā pirmais starptautiskais neatkarīgā kino festivāls. Tomēr arī pašas Kino dienas ir nepārvērtējams fenomens Latvijas kino vēsturē – desmitiem pasākumu, simtiem dalībnieku, tūkstošiem skatītāju un nebijusi brīvības sajūta.
Autors: Kristīne Matīsa


Eizenšteins un viņa 100 vientulības gadi

22. janvārī ir dzimšanas diena vienai no visu laiku iespaidīgākajām figūrām pasaules kino vēsturē – Sergejam Eizenšteinam (1898-1948). Par godu šim faktam “Kino Bize” demonstrē leģendāro filmu “Bruņukuģis “Potjomkin”” (1925), bet Kino Rakstos unikāls materiāls – viena no pasaulē vadošajām Eizenšteina mantojuma pētniecēm, profesore Oksana Bulgakova speciāli Kino Rakstiem apkopojusi materiālus no savām publikācijām – par “Bruņukuģi “Potjomkin””, par Eizenšteina neprātīgajām idejām un Meksiku, arī par pēdējo gadu “biopikiem” un to, kā popkultūra nespēj apgūt Eizenšteina kosmosu.
Autors: Oksana Bulgakova


Atbalstītāji

Partneri

Biedrība "Ekrāns"

Draugi