Sarmīte Sīle. In memoriam

Mākslas zinātniece Sarmīte Sīle (3.11.1945.-15.03.2018.) ir atstājusi zīmīgas pēdas ne tikai Latvijas mākslas vēsturē, bet arī fotogrāfijas un kino vēsturē – unikālo fotosesiju, kuru viņa veidoja kopā ar fotogrāfu Gunāru Bindi, 2009. gadā filmā iemūžināja režisore Ināra Kolmane. Atvadāmies – ar fragmentu no dokumentālās filmas „Akts”.

Filmas ievada titri:

# Sarmīte Sīle
Viņai bija 16 gadu, kad ar mātes rakstisku atļauju viņa drīkstēja kļūt par modeli māksliniekiem. Šodien viņa ir mākslas zinātņu maģistre un ik desmitgadi turpina pozēt aktu fotosērijai.

# Gunārs Binde
Izcils fotomākslinieks. Viņa veidotās fotogrāfijas vēl padomjlaikos guva plašu atzinību ārzemēs, aiz „dzelzs priekškara”. Sarmīte bija viena no viņa pirmajām modelēm un joprojām turpina pozēt, kopīgi veidojot fotosēriju sievietes mūža garumā.

# Meitene ar krustiņu
Šīs fotogrāfijas gūtā starptautiskā atzinība daudzajās izstādēs un publikācija albumā PHOTOGRAPHIE YEAR BOOK (Londona, 1964) iedrošināja Gunāru Bindi nopietni pievērsties aktu fotografēšanai. Vēlāk Padomju Savienībā atļāva izstādīt šīs fotogrāfijas versiju bez krustiņa.

Sarmīte Sīle filmā Akts:
- Tā sieviete te nu ir. Dažādos vecumos, dažādā laikā, un faktiski es skatos uz sevi ne kā uz sevi, bet vienkārši no malas. Man jāsaka – nu smuka tā sieviete ir bijusi, neizskatās arī pārāk liela sterva. Bet nu tā sievietes bilance ir tāda rūgta, lūk, tā. Sievietes dzīvei modeles dzīve ir ļoti nodarījusi pāri. Sievietes dzīve... nu, nav notikusi. Ja mēs runājam nopietni.

Faktiski Gunārs bija tas, kas man parādīja ceļu uz akadēmiju, tiešā veidā. Un tas jau ir ārkārtīgi daudz – īstajā brīdī satikt cilvēku, kurš var ietekmēt kādu tavas dzīves izvēli. Tas ir ārkārtīgi daudz. Visus tos entos gadus, kad es esmu pozējusi māksliniekiem, man bijusi sajūta, ka es esmu piederīga mākslas procesam kā radoša personība, jo mani ir zīmējuši, gleznojuši, veidojuši, fotografējuši. Tādu gandarījumu kā mākslas zinātniece es neesmu izjutusi nekad.

Dokumentālo filmu Akts (2009, studija Deviņi) pilnībā var noskatīties portālā filmas.lv ŠEIT.

Paldies Inārai Kolmanei un Jānim Juhņēvičam par operatīvu atsaucību!

Saistītie rakstiKomentāri:

Šim rakstam vēl nav komentāru


Atbalstītāji

Partneri

Biedrība "Ekrāns"

Draugi