Gaspāra Noē šoka taktika

„Jūs nicinājāt "Viens pret visiem". Jūs ienīdāt "Neatgriezenisko". Jums riebās "Ieeja tukšumā". Jūs nolādējāt "Mīlestību". Tagad kārta "Ekstāzei"...” lepni vēsta viens no filmas "Ekstāze" publicitātes materiāliem. Argentīnas izcelsmes francūzis Gaspārs Noē koķetē ar provokatora tēlu, tā apzīmogojot visas savas filmas, kas sakņojas īsos, bet spilgtos franču kino periodos – „cinéma du look” un „jaunajā ekstrēmismā”.
Autors: Līga Požarska


Kino Rakstu autori 2020. gadā - 15 no 55

No daudzajām atziņām, ko šogad izgaismoja dažādas ārkārtas situācijas, visbūtiskākā – cik svarīgs ir katrs viens. Arī Autors – tas viens, kurš piedāvā lasītājiem tikai savu, īpašo redzējumu, un Kino Rakstos šogad savu redzējumu piedāvājuši 55 ļoti dažādi autori. Sargājot kolēģus, nevaram šobrīd sarīkot viņiem pateicības fotosesiju, tāpēc, 2020. gada noslēgumā apkopojot visvairāk lasītos autorus un spilgtākās debijas, aicinājām iesūtīt selfijus. Arī Kino Rakstu redakcija ļaujas nelielai pašrefleksijai par šo dīvaino gadu, kas mums pašiem par pārsteigumu apliecināja – lai gan varētu domāt, ka nekas taču nenotiek (kinoteātri slēgti, filmēšanas pārceltas, pirmizrādes atceltas), ir tik ārkārtīgi daudz, par ko rakstīt! Sirsnīgs paldies visiem mūsu autoriem, finansētājiem un atbalstītājiem, kas palīdzēja iziet cauri 2020. gadam!
Autors: Kino Raksti


Filmas brīvdienu mājsēdim

Šogad svētki ir mazliet citādi, varbūt tad arī filmas jāskatās pavisam citas – nevis klasiskās Ziemassvētku izlases, bet kaut kas ļoti labs, kam ikdienā vienkārši nepietiek laika. Iesaka sinefils ar milzīgu un visaptverošu pieredzi – profesors Viktors Freibergs.
Autors: Viktors Freibergs


Maija un Ivars Selecki. Precējušies kino dzimšanas dienā

Tālajā 1961. gadā to esot izdomājis Ivars - iet uz "zagsu" tieši kino dzimšanas dienā, 28. decembrī, kad apritēja 66 gadi, kopš brāļi Limjēri Parīzē, „Grand Café” Kapucīnu bulvārī, sarīkoja pirmo publisko kinoseansu pasaulē. Arī turpmāk slavenajā Rīgas kinostudijas „hronikā” 28. decembris bija svinams datums, Ivaram un Maijai Seleckiem ap to savijušies kino, dzīve un ballītes.
59 gadus vēlāk, atzīmējot gan kinematogrāfa 125. jubileju, gan Selecku pāra kāzu gadadienu, "Kino Raksti" sazinājās ar Ivaru un Maiju, lai iztaujātu viņus gan par vēsturi, gan par kino attīstības likumsakarībām, kas ietekmē arī tagadni.
Teksts - Elīna Reitere, ideja, redakcija un makets - Kristīne Matīsa, attēlu atlase - Agnese Zeltiņa.

Autors: Elīna Reitere, Agnese Zeltiņa


Juris Podnieks un Latvijas dokumentālais kino pēc…

Režisors Juris Podnieks (1950-1992) sevi uzskatīja par poētiskā kino tradīcijas turpinātāju. Bet kas notika pēc Podnieka aiziešanas? Vai viņa kino personības nospiedumi ir palikuši Latvijas dokumentālistikā? Atļaujos interpretēt, meklēt saiknes, vilkt paralēles ar citu režisoru darbiem 90. gados un arī šodien.
Autors: Zane Balčus


Atbalstītāji

Partneri

Biedrība "Ekrāns"

Draugi