Zemdegas un inkrustācijas

Trīs filmās, kuru mūzikas autori nominēti “Lielā Kristapa” balvai “Labākais komponists”, mūzikas jautājums risināts atbilstoši amerikāņu modernista Edgara Varēza 1940. gadā izteiktam vēlējumam. Prognozēt žūrijas lēmumu nav iespējams, raksta muzikologs Orests Silabriedis, lai gan varbūt viena komponista darbs "par centimetru filigrānāk" saaužas ar kinematogrāfiskajām kvalitātēm.
Autors: Orests Silabriedis


Andžejs Vajda. In memoriam

Svētdien 90 gadu vecumā mūžībā aizgājis kinorežisors Andžejs Vajda (Andrzej Wajda, 6.03.1926.-9.10.2016.). “Pēdējais poļu režisors,” saka viņa talanta cienītāji dzimtenē, kas šogad tieši Andžeja Vajdas filmu “Powidoki” izvirzījusi kā Polijas oficiālo pieteikumu ASV Kinoakadēmijas balvai kategorijā Labākā ārzemju filma. Viens Oskars Vajdam jau ir – 2000. gadā piešķirta goda balva par mūža ieguldījumu, tāpat kā Eiropas Kino akadēmijas balva par mūža ieguldījumu jau 1990. gadā, Berlināles Goda Zelta lācis 2006. gadā, Goda Cēzars Francijā… Ja tas vispār ir svarīgi.
Kino Rakstos Andžeja Vajdas piemiņai – fragments no Augusta Sukuta grāmatas “Arsenāls. Kādas ķecerības vēsture”.
Autors: Kino Raksti


Stikla lauskas bez naratīva

Ar Lorijas Andersones “Suņa sirdi” un Gaja Madina kinopasaulei veltīto dokumentālo filmu “Doktora Madina 1000 acis” sākās Rīgas starptautiskā kinofestivāla programma ar lieliski pārfrazēto nosaukumu “In Kino Veritas”, nu jau tradicionāli piedāvājot īpašu filmu izlasi no dažādiem pasaules kinovēstures periodiem. Pēdējais laiks sākt atzīmēt kalendārā seansus, ieklausoties kinozinātnieka Viktora Freiberga viedoklī.
Autors: Viktors Freibergs


Gaidot „Kristapa” lēmumu

Latvijas animācijas ierasti spožajam un bagātīgajam tēlam šāgada “Lielais Kristaps” ir kā tāda vēsa duša – pieteikto filmu nav daudz, nominēto, loģiski, vēl mazāk, toties spēcīgas. Vai tā ir konkurence vai nav? Tomēr, lieki neuztraucoties par šāgada konkrēto situāciju, bet “paskatoties pa labi, paskatoties pa kreisi”, animācijas profesionālais izvērtējums varbūt nu vienreiz ir tā joma, kurā mums nav vajadzības apskaust lietuviešu un igauņu kaimiņus.
Autors: Ieva Viese-Vigula


Estētisko koordinātu gūstā

Spēlfilmas, kas saņēmušas dažādas nominācijas Nacionālajā filmu festivālā “Lielais Kristaps”, sniedz pietiekami strukturētu, lai arī, protams, ne izsmeļošu priekšstatu par Latvijas kino pašreizējo stāvokli. Noteikt diagnozi un izdarīt galīgos secinājumus diez vai būtu iespējams, tomēr ir vērts apskatīt dažus atslēgas momentus.
Autors: Dmitrijs Rancevs


Pieraksties e-pasta jaunumiem!

Atbalstītāji

Partneri

Biedrība "Ekrāns"

Draugi